![2ος αποικισμός και μετανάστευση!](/media/k2/items/cache/44ea8054159099b6b90b5528233befe0_L.jpg)
1130
2ος αποικισμός και μετανάστευση!
11 Δεκεμβρίου 2018Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus +, με τίτλο: "Alice in wonderland discovering our roots", στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, το Ε2 ασχολήθηκε σήμερα 11/12, το πρώτο διδακτικό δίωρο, με τον 2ο αποικισμό (8ος - 6ος αιώνας π.Χ.)
Αφού θυμηθήκαμε τα όσα είχαμε δει στο περσινό βιβλίο της Ιστορίας μας για το θέμα, στη συνέχεια καταγράψαμε σκέψεις και δημιουργήσαμε εικόνες τις οποίες αναρτήσαμε στην τάξη. Η μετανάστευση είναι ένας από τους κεντρικούς άξονες του προγράμματος Erasmus + και θα μας απασχολήσει και στις επόμενες ημέρες, καθώς οι Έλληνες σε πολλές στιγμές της μακραίωνης ιστορίας, ταξίδεψαν σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης!
Η σημερινή αναφορά μας στη μετανάστευση ήταν μόνον η αρχή! Το ταξίδι μας στον χρόνο ξεκίνησε ...